Hrvati izvan Hrvatske: ‘Kilometrima moramo putovati kako bismo ostvarili svoje pravo i glasovali’
27. kolovoza 2014.

O demokraciji i ostvarivanju prava glasovanja u Švicarskoj, kao i o glasovanju Hrvata koji žive izvan Hrvatske razgovarali smo s Mirjanom Juričić, Hrvaticom iz Imotske krajine koja već 25 godina živi i radi u Švicarskoj. Gospođa Juričić uključena je na svim područjima – od vjerskog do političkog te redovito izlazi na izbore i referendume u Švicarskoj.

Ovom nam je prilikom opisala svoje dojmove o primjeni demokracije na švicarskom primjeru.

U omotnicama svi materijali s razlozima „za“ i „protiv“

Za razliku od naše Domovine, u Švicarskoj je referendum uobičajen, lakše ga je organizirati i održi ih se nekoliko godišnje, zapravo svaki kvartal u godini”, započinje Juričić. Najkraće rečeno, svaki švicarski državljanin, pa čak i onaj koji stalno živi i radi izvan Švicarske, može organizirati referendum tako da osnuje Odbor za referendum, podnese zahtjev vladi koji se objavi u Narodnim novinama, i za vrijeme od 100 dana mora se prikupiti 50 000 važećih potpisa.

Gospođa pozdravlja novu inicijativu “U ime obitelji” o glasovanju imenom i prezimenom te napominje kako na referendumu u Švicarskoj tako glasuje već godinama. Pritom naglašava: I, nitko se toga ne boji, nijedna stranka niti ideologija. Uz to su toliko ekonomični da u istoj omotnici u kojoj dobijemo materijale i poziv za glasovanje, možemo besplatno vratiti svoj glasački listić i to nekoliko tjedana prije samog roka referenduma ili izići direktno na određeni dan na biračko mjesto. U tim omotnicama dobijemo još i sve materijale s razlozima „za“ i „protiv“.

Na referendum o braku putovali i 500 kilometara

Zajedno s još nekoliko promatračica i promatrača „U ime obitelji“ Mirjana Juričić volontirala je i na referendumu o braku 1. prosinca 2013. u Generalnom konzulatu u Zürichu, a nekoliko je promatrača volontiralo i u Bernu u Veleposlanstvu RH.

-Jako mi je žao da na Referendum o braku nije izišao veći broj birača. Na cijelom području Švicarske Hrvati su imali priliku glasovati na samo na 2 mjesta. Neki su morali putovati i po 500 km do glasačkog mjesta. Ako se k tome pridodaju sve moguće komplicirane prijave, odjave, prebivališta i boravišta, prijave za glasovanje, te k tome udaljenost, neinformiranost i jednostranost koju su namjerno proizveli mediji i vlast nije nikakvo čudo da je bila mala izlaznost, naglasila je gospođa Juričić.

Za kraj je istaknula kako će rado volontirati i na sljedećem referendumu, zaželjela je uspjeh inicijativi, uz riječi da će sve što je dobro za hrvatski narod i za cijelo društvo uvijek podržati i sama na tom raditi.

Izvor: narod.hr

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža