Treći slučaj: GONG-ov portal cenzurirao članak Narod.hr-a o milijun žrtava jugoslavenskog komunizma
13. kolovoza 2019.

GONG-ov portal Faktograf ocijenio je u svibnju netočnim članak Narod.hr u kojem se donosi procjena američkog politologa Rudolpha J. Rummela o broju žrtava jugoslavenskog komunizma: “Komunizam je u svijetu odnio više od 100 milijuna ljudskih žrtava, a u Jugoslaviji 1,172.000!”, zbog čega je smanjen njegov doseg na Facebooku, a Narod.hr označen kao da širi lažne vijesti.

Rudolph J. Rummel (1932.- 2014.) bio je vrlo ugledan američki politolog, koji je predavao na Sveučilištu Indiana (1963), Yale (1964-66) i Sveučilištu Hawaii (1966-1995). Autor je 24 knjige i oko 100 članaka u znanstvenim časopisima te je dobitnik brojnih nagrada, bio je član najprestižnijih američkih akademskih društava i više puta je nominiran za Nobelovu nagradu za mir. “U svojim seminarskim radovima na preddiplomskom studiju, diplomskom radu, doktorskoj disertaciji i akademskoj karijeri, R.J. Rummel se bavio istraživanjem uzroka i uvjeta koji dovode do kolektivnog nasilja i rata s ciljem njihova rješavanja ili iskorjenjivanja”, navodi se na njegovoj stranici na Sveučilištu Hawaii.

U svojoj knjizi Statistike democida iz 1998., Rummel u devetom poglavlju naslovljenom “Statistike jugoslavenskog democida – procjene, izračuni i izvori”, procjenjuje kao srednju brojku od 1.172.000 žrtava komunističkih partizana i jugoslavenskog komunističkog režima, uz potkrepljivanje izvorima te navođenje tabličnog prikaza. Rummel procjenjuje da su komunistički partizani ubili 100.000 ljudi (srednja brojka) u razdoblju od 1941. do lipnja 1944. godine (red 53 u tablici 9.1.), a da je komunistički režim od srpnja 1944. do 1987. (red 173 u tablici 9.1.ubio 1.072.000 ljudi, što čini ukupno 1.172.000 žrtava jugoslavenskog komunizma od 1941. do 1987.

Međutim, GONG-ov portal je svoju inicijalnu negativnu ocjenu obrazložio pogrešnom tvrdnjom da je Narod.hr brojku od 1.172.000 žrtava jugoslavenskog komunizma preuzeo iz publikacije “Crna knjiga komunizma”, što se nigdje u članku ne tvrdi.

Kada smo ih u žalbi upozorili da su svoju negativnu ocjenu proizvoljno i pogrešno utemeljili, umjesto da je povuku, uredništvo ovog cenzurirajućeg portala je u spor naknadno unijelo nove tvrdnje kako bi opravdalo svoju inicijalno pogrešnu i neutemeljenu negativnu ocjenu. Kao novi “razlog” za ideološko cenzuriranje našeg članka, uredništvo GONG-a je navelo da je Tomislav Dulić sa Sveučilišta u Uppsali radu objavljenom u časopisu “Journal of Peace Research” kritizirao Rummelov rad, kao da bi to što jedan autor misli različito od drugoga autora bio razlog za cenzuru jednog od njih.

>Prvi slučaj: Kako je Narod.hr prisilo GONG-ov portal da povuče negativnu ocjenu našeg članka na Facebooku

>Drugi slučaj: GONG-ov portal cenzurirao raskrinkavanje lažne vijesti o pobačaju u Sloveniji

Naime, “činjenica da profesor Dulić osporava tvrdnju profesora Rummela o broju žrtava jugoslavenskog komunizma i njegovu metodologiju ne znači da je Rummelova procjena netočna ili “kontroverzna”, već samo znači da su ta dva znanstvenika u sporu, što je uobičajena pojava u akademskom svijetu”, napisali smo u svojoj dopuni žalbe, na koju nikada nismo dobili odgovor. Osim toga, Rummel je u istom časopisu odbacio Dulićevu kritiku, na što mu je Dulić replicirao, što je podatak koje uredništvo GONG-a ne navodi.

Iz svega navedenog proizlazi da je u znanosti i javnom diskursu potpuno legitimno koristiti brojku od više od milijun ubijenih od strane Titovog jugoslavenskog komunističkog režima.

GONG-ov portal koristi rad jednog člana akademske zajednice (Dulića), koji svoju raspravu s Rummelom završava riječima “ostavljam čitateljima da procijene valjanost moje kritike”, kako bi cenzurirao medije koje iznose procjenu drugog člana akademske zajednice, u ovom slučaju Rummelovu procjenu brojke žrtava jugoslavenskog komunizma.

Poštujemo da GONG-ov portal ne dijeli procjenu profesora Rummela kako je 1.172.000 ljudi bilo žrtvama jugoslavenskog komunizma. Međutim, to im ne daje za pravo da portale i članke koje prenose njegovu procjenu kao relevantnu ocjenjuju sadržajno netočnima. Na taj način taj portal zloupotrebljava svoju poziciju ocjenjivanja točnosti “vijesti” kako bi ocjenjivali točnost procjene znanstvenika koji se bave brojem žrtava jugoslavenskog komunizma i njegova režima. Smatramo potpuno neprimjerenim da portal GONG-a određuje koju će procjenu žrtava komunističkog režima portali prenositi u svojim člancima te da na temelju svoje proizvoljne procjene o broju žrtava ocjenjuju informacije koje im se ne sviđaju kao netočne, čime cenzuriraju znanstveno istraživanje i slobodu govora i medija, odnosno krše ustavna prava građana.

Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 50, 100, 200 ili više kuna. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Foto: Thinkstock Fotomontaža: narod.hr

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža