Imotski: Grad koji ulaže u djecu i obitelj
3. veljače 2021.

Godine 2019. Grad Imotski uveo je visoke novčane naknade za svu novorođenčad rođenu u naredne dvije godine, počevši od 1. siječnja te iste godine. Visina novčane naknade za prvo dijete iznosi 10 tisuća kuna, 20 tisuća kuna za drugo, a za treće i svako iduće dijete novčana naknada iznosi 50 tisuća kuna dugoročno. Zbog povećanog broja korisnika Grad će primjenjivati ove mjere i u idućoj 2022. godini.

„Mjere imamo niz godina ali su se odnosile samo na jednokratnu naknadu za novorođenčad i to za prvo i drugo dijete naknada je iznosila po tisuću kuna. Početkom 2019. godine mjere smo proširili što znači da ukupnim budžetom od 2.5 milijuna kuna obuhvaćamo ne samo novorođenu djecu, nego sufinanciramo drugo i treće dijete u vrtiću, prehranu učenika, udžbenike, prijevoz učenika osnovnih i srednjih škola te studenata. Srednjoškolcima nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja, dosadašnjih godina smo kupovali laptope. Ove godine smo isplatili novčani iznos za kupnju istih“, rekao je HDZ-ov gradonačelnik Imotskog Ivan Budalić u razgovoru s U ime obitelji koja je pokrenula stranicu e-Roditelj.hr na kojoj jednostavnim pretraživanjem roditelji mogu doznati o potporama za novorođenu djecu.

„Najuspješniji studenti se nagrađuju. Uvidjeli smo da je najbolje i najvažnije ulagati u djecu i mlade. Tako da su naše mjere i veliki dio proračuna upravo usmjeren prema tim korisnicima što je naravno rezultiralo povećanim brojem i novorođenčadi, odnosno samih korisnika mjere. Ne radi se samo o prvom, drugom, nego i trećem, četvrtom i petom djetetu. Za primjer, u 2019. godini imali smo 89 korisnika ove mjere, a u 2020. je naraslo na 195 korisnika. Ovo znači da imamo povećanje od 106 djece više nego smo imali u 2019. godini“, ističe Budalić.

„Onima koji dobivaju najveći iznos potpore, u visini od 50 tisuća kuna, ovaj iznos se isplaćuje kroz 24 mjeseca 2100 kuna mjesečno. Grad naknadu isplaćuje dugoročno što je dobro. Sam sam roditelj, imam petero djece i znam koliko bi to značilo dok sam imao malu djecu, a nismo imali priliku za takav doplatak. Siguran sam da je ova mjera jako dobra jer ne samo da olakšava odgoj djece nego i čuva obitelj, čuva brak“, ističe Budalić.

Dodatne informacije o ovoj mjeri te županijskim i nacionalnim mjerama za roditelje možete pronaći na https://e-roditelj.hr/grad-imotski/.

Riječ je o tražilici udruge U ime obitelji  www.e-Roditelj.hr – prvoj internetskoj stranici u Hrvatskoj na kojoj roditelji i svi zainteresirani na jednom mjestu, jednostavnim pretraživanjem mogu pronaći informaciju o tome na koje financijske potpore imaju pravo temeljem rođenja djeteta.

Poticaj i za mlade obitelji

Osim naknada za novorođenčad, Budalić ističe da se Grad Imotski može pohvaliti još jednom odličnom demografskom mjerom: poticanja mladih obitelji za gradnju i adaptaciju kuća na području Imotskoga, što će nastaviti i u 2021. godini.

„Stvaramo uvjete za obiteljski život i kroz sport za koji izdvajamo milijun i pol kuna i u školstvo za koje izdvajamo 2 milijuna i 660 tisuća kuna, u kulturu ulažemo 2 milijuna i 700 tisuća kuna. 3 milijuna i 300 tisuća kuna ide za socijalni program od čega nam na novorođenčad otpada 2.5 milijuna kuna. Tako da praktički sva sredstva vraćamo u javni prostor koji na jedan način realizira taj dio koji nam je važan, a to je zaustaviti odljev stanovništva, zaustaviti odlazak mladih koji su nam temelj budućnosti. Grad je dobio Intervencijski plan za razvoj te ćemo pokušati kroz velike projekte aglomeraciju, tako da pokušamo zaustaviti na jedan dobar način odljev mladih ljudi“, ističe.

Na pitanje što ga najviše motivira u poticanju ovakvih mjera, Budalić je rekao: „Temelj svakog društva je obitelj, obiteljska zajednica muškarca i žene i plod takve obitelji su djeca. I djeca su ona koja nam daju i motivaciju, i snagu i obvezu da se odgovorno ponašamo u društvu, da smo produktivni i naravno da to prenosimo na njih. I to je ono što je zdravo i što je dobro.

Gradonačelnik Budalić rođen je u Imotskom i kao dragovoljac sudjelovao je u Domovinskom ratu od 1991. – 1994. Umirovljen je kao ratni vojni invalid s činom satnika Hrvatske vojske 1994. godine. Pokretač je inicijative za osnivanje podružnice Dnevnog centra za odgoj i obrazovanje za djecu s poteškoćama u razvoju “Slava Raškaj“ u Imotskom. Vlasnik je obiteljske tvrtke “Lukovac d.o.o.“ koja uspješno posluje od 2010. godine.

Aktivan je član lovačkog društva, molitvene zajednice u crkvi Sv. Franje u Imotskom te se, uz to, aktivno bavi i pčelarstvom s registriranim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvom (OPG).

Projekt “e-Roditelj” sufinanciran je sredstvima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Izvor: narod.hr

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža