Američki slastičar koji je istospolnom paru odbio napraviti ‘svadbenu’ tortu: Opet bih učinio isto
2. kolovoza 2021.

»Dvadeset sekunda i jedna odluka. Toliko je bilo potrebno da se moj život promijeni«, započinje tako svoju knjigu američki slastičar Jack Phillips koji je diljem svijeta poznat po tome što je odbio istospolnomu paru napraviti »svadbenu tortu« i zbog toga završio na sudu. Zahvaljujući nedavno u SAD-u objavljenoj knjizi »Cijena moje vjere«, s njegovim stajalištem moći će se upoznati i naraštaji koji dolaze, njegov komentar za Glas Koncila niže prenosimo u cijelosti.

S obzirom na pozornost koju je izazvao nakon objavljivanja knjige upit da se hrvatskoj publici obrati preko Glasa Koncila mogao je jako dugo čekati na odgovor. No samo nekoliko dana nakon što su stupili u kontakt s njim dogovoren je termin razgovora za Glas Koncila koji se preko mrežnih tehnologija vodio na vezi Hrvatska – Colorado. Javio se, naime, iz ureda svoje slastičarnice u Lakewoodu pokraj Denvera u 9 sati ujutro (17 sati po hrvatskom vremenu) te rado podijelio kako su ga jedna odluka u njegovoj slastičarnici i jedno obično »ne« odveli do vrhovnoga suda.

Pravi pogled na brak onaj je biblijski

Bio je srpanj 2012. U njegovu slastičarnicu »Masterpiece Cakeshop« ulazi istospolni par sa željom da im Phillips izradi svadbenu tortu. No reakciju na njegov odgovor te sve što je slijedilo godinama poslije Phillips nije mogao ni zamisliti. »Vodili smo razgovor cijelih 20 sekunda. Nakon što sam im rekao ‘ne’, obojica su odmah psujući izletjela iz slastičarnice, ne dopustivši mi da im objasnim svoju odluku. Nisam ni pomislio da bi oni mogli reagirati tako kako jesu, a kamoli što će se dogoditi kasnije«, prisjeća se Phillips.

> Vrhovni sud SAD-a preispitat će slučaj slastičara koji je dobio novčanu kaznu jer nije ispekao tortu za gay vjenčanje

> Slastičar koji oslobođen optužbi za diskriminaciju gay para ponovno na sudu, tužila ga transrodna osoba

> 70 godina Opće deklaracije o ljudskim pravima: Ona vrijedi i za Jacka Phillipsa, zar ne? 

Mnogi su ga, kaže, pitali: »Zašto jednostavno nisi napravio tortu?« No on na to jednostavno odgovara: »Kada sam doznao da traže tortu za istospolno vjenčanje, odmah sam znao da takvu tortu ne mogu napraviti jer svadbena torta ima važnu poruku.« Pojasnio je da ljude svadbena torta asocira na slavljenje braka te dodao: »Ja ‘istospolni brak’ ne mogu slaviti jer to nije u skladu s biblijskim pogledom na brak. I želim naglasiti da nemam ništa protiv osoba koje mi dolaze u slastičarnicu te nikad ne ću napraviti tortu koja bi vrijeđala neku osobu – bilo homoseksualca, transrodnu osobu, ateista ili bilo koga drugoga.«

Od jednostavnoga »ne« do vrhovnoga suda

Phillips govori da nije bio spreman na to što će se dogoditi te da su poruke i pozivi, koji su počeli pristizali samo 20 minuta nakon susreta s parom, ostavili negativan trag na njega i njegovu obitelj, ponajprije zbog sadržaja koji nije bio nimalo lijep ni ugodan. No nije sve stalo na pozivima, porukama i prijetnjama smrću. Phillips je nepravedno uvučen u neprekidni vrtlog tužba i suđenja, a samo šest tjedana nakon opisanoga događaja u slastičarnici počeli su sudski sporovi i optužbe za spolnu diskriminaciju, temeljeni na prigovoru koji je podnio par. Slučaj je završio na vrhovnom sudu.

Poseban dan za Phillipsa, njegovu obitelj i slastičarnicu bio je 4. lipnja 2018. Toga je dana vrhovni sud presudio u korist Phillipsa. Bila je to, rekao je, velika pobjeda za njega, ali i za vjersku slobodu u Americi. Kraj pravnih problema, nažalost, nije stao na toj pobjedi. Čak ni nakon devet godina optužbe i napadi na Phillipsa ne prestaju te mu se još sudi zbog odluka koje je donio na temelju svojih vjerskih uvjerenja. »Ovo nam je treća tužba. Sada me pak tuže jer nisam pristao napraviti tortu za proslavu promjene spola jednoga odvjetnika. Torta je trebala biti plava izvana i roza iznutra te tako predstavljati promjenu spola iz muškarca u ženu«, rekao je Phillips, koji naglašava da u svojoj slastičarnici poslužuje svakoga, ali ne može napraviti svaku tortu jer se s nekim porukama jednostavno ne može slagati.

U borbi za vjeru odustajanje ne može biti opcija

Tijekom godina mukotrpnih suđenja, osuđivanja i napada, ne samo na Phillipsa, nego i na njegovu obitelj, nije bilo pomisli na odustajanje jer, kako kaže, to nije njegova borba, to je borba za vjeru. »Odustajanje – to nikada nije bila opcija. Bilo je, za mene i moju obitelj, neizmjerno teških trenutaka tijekom suđenja.« Svoju je suprugu upoznao u slastičarnici koja je otvorena 1993., a sada je i nju i kćer morao gledati kako zbog slučaja u toj slastičarnici svjedoče dok im odvjetnici pokušavaju izvrtati riječi i uništiti njihov kredibilitet. »To je za mene bilo najteže. Samo sjediti ondje prekriženih ruku i šutjeti. Ne reći ništa u njihovu obranu.«

Upravo u tim najtežim trenutcima Phillips je, kaže, gledao Boga na djelu: »U isto to vrijeme gledao sam Božju milost koja je mojoj ženi Debi i kćerki Lisi dala snagu da mogu davati prave odgovore na pitanja.« Posebno se prisjeća 2017. kada je njegova supruga s velikim strahom iščekivala svjedočenje. »Ona je sramežljiva i povučena žena te je bilo prekrasno gledati kako joj je u jutro kada je morala svjedočiti Bog dao milosti i snage da radosna srca otiđe na suđenje i svjedoči za mene, s potpunim mirom.«

Snaga vjere u teškim trenutcima

Život toga dotad samozatajnoga slastičara promijenio se u samo nekoliko trenutaka te ostavio trag na njegovu privatnom i poslovnom životu. No da mora, kaže da bi sve ponovio te svoju odluku i odgovor nikada ne bi mijenjao: »Donio bih istu odluku, zbog istih razloga. Nisam ja dizajnirao brak jer brak je Božje djelo. Brak koji su oni htjeli sklopiti protivi se braku o kojem čitamo u Bibliji. Ne mogu slaviti brak koji je protivan Božjemu naumu. Ne postoji razlog zašto bi se taj naum trebao promijeniti jer se ni Bog nije promijenio. Tako se ne bi promijenila ni moja odluka.«

Potpora lokalne zajednice nije izostala, štoviše stali su u njegovu obranu, no napadi na obitelj Phillips i slastičarnicu nisu prestajali. Najteži napad, ujedno i onaj koji je onemogućio Phillipsu da radi ono što voli, bila je odluka da slastičarnica mora obustaviti izradu svadbenih torta. To je, napominje Phillips, uvelike smanjilo količinu posla, što je rezultiralo financijskim gubitcima, ali i gubitkom zaposlenika koji su bili otpušteni pa sada u slastičarnici rade samo četiri osobe, među kojima su on, supruga i kći.

»Nakon što nam je sud ponovno dopustio raditi svadbene torte to je za sobom povuklo i stalna nadziranja kakve torte radim te su mi željeli nametnuti da moram raditi torte za događaje čijoj se poruci protivim«, prisjeća se Phillips, ali svjedoči o rastu njegove vjere u tom razdoblju: »Tijekom ovih devet godina moja je vjera sve više rasla i jačala. Moja je obitelj jača i povezanija nego prije. Bilo je teških trenutaka, ali sve nas je to, koliko god bilo teško, ojačalo kao osobe, a ojačalo je i našu vjeru.«

Vjerske slobode u Americi na udaru

Prolazak kroz dva zasebna sudska procesa, pobjeda na vrhovnom sudu i odbacivanje optužaba na drugom suđenju dokaz su da je pobjeda moguća. Iako je vjerska sloboda zajamčena i ustavom, ona se često nalazi pod napadom, o čemu svjedoče Phillips i njegov odvjetnik Jonathan Scruggs, koji je također prisustvovao razgovoru za Glas Koncila: »Naš slučaj, ali i mnogi drugi dokaz su da su vjerske slobode pod snažnim napadom društva i države. Sudski postupci protiv vjerskih sloboda znatno se povećavaju. Imamo primjere fotografa, cvjećara, slastičara i scenarista koji se nalaze u sličnim situacijama kao i Jack«, rekao je Scruggs.

Svima koji prolaze situaciju kao i on te žele slobodno živjeti svoju vjeru i biti dosljedni vjerskim uvjerenjima Phillips poručuje: »’Jer oči Gospodnje nadgledaju svu zemlju, da pruži svoju jaku pomoć onima kojima srce pripada njemu nepodijeljeno’ (2 Ljet 16, 9). To mi je jedan od najdražih biblijskih citata koji me uvijek osnaži. Taj citat može biti sjajno ohrabrenje svima – kada je srce potpuno predano Gospodinu i kršćanskomu nauku, o kojem se govori u Bibliji, čovjek ima snage proći sve teškoće koje se nađu na životnom putu.«

Izvor: narod.hr/glas-koncila.hr

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža