Rasprava o Obiteljskom zakonu obilježila socijalnu politiku u 2016. godini!
31. prosinca 2016.

Žustra rasprava o novom Obiteljskom zakonu obilježila je socijalnu politiku u godini na izmaku.

Nakon što je Ustavni sud zaprimio desetak zahtjeva za ocjenu ustavnosti sadašnjeg Obiteljskog zakona i zatražio očitovanje, tadašnja ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić je okupila niz stručnjaka koji su analizirali postojeći zakon i zaključili da je nekvalitetan, nečitak, tehnički konfuzan, nedorečen i nepregledan, te da ga nije moguće popravljati izmjenama i dopunama, već treba pokrenuti postupak izrade novog.

Krešimir Planinić: Vrijednosti moraju biti uključene u novi Obiteljski zakon

“Radna skupina za novi Obiteljski zakon sastavljena je od 26 stručnjaka – odvjetnika, profesora obiteljskog prava, psihologa itd. Ta radna skupina je formirana iz jednostavnog razloga što je je bivši Obiteljski zakon prvi put u povijesti suspendiran. Nikada se nije dogodilo da je jedan takav obiman zakon suspeniran malo nakon što je stupio na snagu”, rekao je Krešimir Planinić, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji, koji je i sam član skupine za izradu novog Obiteljskog zakona.

“Obiteljski zakon zadire u sve odnose. Bivša ministrica Milanka Opačić je, pokušavajući ignorirati odluku Ustavnog suda o suspenziji Obiteljskog zakona, zapakirala ponovno Obiteljski zakon u 13 dana. Važno je napomenuti kako taj zakon ima 306 stranica i 565 članaka”, rekao je dodavši kako je bivša ministrica Opačić u 13 dana dala novi Obiteljski zakon na glasanje u Hrvatski sabor te je donesen s kozmetičkim promjenama koji je ponovno napadnut na Ustavnom sudu.

“Udruga U ime obitelji je jedan od udruga predlagača. Pozvani smo u novu radnu skupinu ne samo da ukažemo što je loše u starom Obiteljskom zakonu, nego da i predložimo teze novog Obiteljskog zakona, uz druge udruge. Nakon tih teza doći će nacrt Obiteljskog zakona koji će opet imati svoju javnu raspravu”, rekao je Planinić.

Potpisani su i uručeni ugovori u okviru natječaja „Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći najpotrebitijim osobama podjelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći“ iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD). Prvotno određena ukupna vrijednost bila je oko 34 milijuna kuna, a odlukom Ministarstva socijalne politike i mladih o povećanju dostupnih financijskih sredstava uvećana je na vrijednost oko 86 milijuna kuna uz nacionalno sufinanciranje od 15 posto od ukupnog iznosa. Od ukupno zaprimljenih 17 projektnih prijedloga ugovoreno je 13 projekata usmjerenih ublažavanju najtežih oblika siromaštva, pružanjem nefinancijske pomoći najpotrebitijim osobama kroz hranu, osnovnu materijalnu pomoć kao što su školski pribor i oprema za djecu, higijenski proizvodi, kuhinjska oprema, oprema za novorođenčad i ostale potrepštine za osobe ili obitelji koje žive u siromaštvu.

S predstavnicima županija potpisani su ugovori za osiguravanje školske prehrane za 23.000 djece koja su u riziku od siromaštva. Ukupna vrijednost 22 ugovorena projekta za školsku prehranu djece u riziku od siromaštva iznosi 13,6 milijuna kuna, koja su prvi put osigurana iz FEAD-a, uz nacionalno sufinanciranje u iznosu od 15 posto. Sredstvima iz FEAD-a obuhvaćeno 12 županija s koeficijentom razvijenosti do 75 posto, dok su za preostalih devet županija sredstva osigurana u okviru Zaklade “Hrvatska za djecu”.

Ministarstvo socijalne politike i mladih je u srpnju izradilo „Protokol o postupanju nadležnih tijela u postupcima međudržavnog posvojenja djeteta iz Republike Hrvatske“ kako bi osiguralo ujednačeno i žurno postupanje svih nadležnih tijela uključenih u postupak međudržavnog posvojenja djeteta iz Republike Hrvatske. Protokolom su definirani pojedini postupci te rokovi u kojima nadležna tijela navedene postupke provode tijekom postupka međudržavnog posvojenja djeteta iz Hrvatske u drugu državu ugovornicu Konvencije o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem

Ministarstvo je izradilo i Plan razvoja udomiteljstva za djecu za razdoblje 2016. – 2017. s ciljem da se za što više djece bez adekvatne roditeljske skrbi osigura život u obiteljskom okruženju.

Juretić je na čelu ministarstva nakon prijevremenih izbora u rujnu naslijedila Nada Murganić te ono mijenja naziv u Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Murganić je dodijelila je prijelazne ugovore predstavnicima 49 udruga koje pružaju usluge osobne asistencije osobama s invaliditetom, a ukupna vrijednost tih ugovora je oko osam milijuna kuna.

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku prijelazne ugovore potpisalo je s udrugama kojima uskoro završava ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, a pokrivaju razdoblje od 29. listopada, odnosno od datuma važenja produžetka ugovora pa do dana sklapanja novog ugovora iz budućeg programa dodjele bespovratnih sredstava “Razvoj usluga osobne asistencije za osobe s invaliditetom”, a zaključno s 28. veljače 2017.

Problem s financiranjem osobnih asistenata osoba s invaliditetom nastao je jer 28. listopada završavao jednogodišnji projekt, kojim je lani osigurano preko 25 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda za usluge osobnog asistenta za preko 500 osoba s invaliditetom, a novi natječaj još nije raspisan.

Izvor: narod.hr/hina

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža