UN preporučuje dekriminalizaciju seksa s maloljetnicima, prostitucije, droge i pobačaja
20. travnja 2023.

Nedavni dokument Ujedinjenih naroda poziva na dekriminalizaciju seksa s maloljetnicima zajedno s prostitucijom, uporabom droga i pobačajem. Naime, međunarodni odbor pravnika, UNAIDS i Ured visokog povjerenika za ljudska prava iznijeli su novi skup pravnih načela za usmjeravanje primjene međunarodnih ljudskih prava u kaznenom pravu.

Novi dokument o “pravnim načelima” počinje još uvodom Edwina Camerona, umirovljenog južnoafričkog suca, koji primjećuje kako je njegovo iskustvo kao “homoseksualca” pomoglo kod njegova rada na ovom projektu.

“Iz dugih godina u odvjetništvu, i kao ponosni homoseksualac, dobro znam kako kazneni zakon signalizira koje se skupine smatraju vrijednima zaštite – a koje osude i ostracizma”, napisao je. “Na taj način kazneno pravo ima izražajnu funkciju – i ima dramatične posljedice na živote ljudi. To ponekad uključuje oštri diskriminirajući učinak na skupine identificirane neodobravanim ili stigmatiziranim ponašanjem.”

Dekriminalizacija seksa s maloljetnicima

Iako je dokument izašao 8. ožujka, na Međunarodni dan žena, tek je nedavno počeo privlačiti pozornost zbog zalaganja protiv kriminaliziranja seksa s maloljetnicima, piše LifeSiteNews.

Načelo 16 kaže:

“Seksualno ponašanje bez pristanka, bez obzira na vrstu seksualne aktivnosti, spol/rod, seksualnu orijentaciju, rodni identitet ili rodno izražavanje uključenih osoba ili njihov bračni status, ne smije se kriminalizirati ni u kojim okolnostima.

> Indoktrinacija transordnom ideologijom i pedofilija u Nizozemskoj: Ovo prikazuju djeci na TV-u

Sporazumni istospolni, kao i sporazumni seksualni odnosi između različitih spolova, ili sporazumni spolni odnosi s ili između trans, nebinarnih i drugih rodno različitih osoba, ili izvan braka – bilo prije ili izvan braka – stoga nikada ne mogu biti kriminalizirani. U pogledu provedbe kaznenog zakona, svaka propisana minimalna dob za pristanak na spolni odnos mora se primjenjivati na nediskriminirajući način. Provedba ne može biti povezana sa spolom/rodom sudionika ili dobi za pristanak na brak.

Štoviše, seksualno ponašanje koje uključuje osobe ispod propisane minimalne dobi za pristanak na seks može zapravo biti legalno uz pristanak, iako nije i po zakonu. U tom kontekstu, provedba kaznenog zakona trebala bi odražavati prava i sposobnost osoba mlađih od 18 godina da donose odluke o upuštanju u dobrovoljno seksualno ponašanje i njihovo pravo da budu saslušane u stvarima koje ih se tiču.”

Dekriminalizacija prostitucije i uporabe droga

Izvješće također poziva na dekriminalizaciju prostitucije i uporabe droga.

Načelo 17 kaže:

“Razmjena seksualnih usluga između privolnih odraslih osoba za novac, robu ili usluge i komunikacija s drugom osobom, oglašavanje ponude ili dijeljenje prostora s drugom osobom u svrhu razmjene seksualnih usluga između privolnih odraslih osoba za novac, robu ili usluge, bilo u javnom ili privatnom mjestu, ne smije biti kriminalizirano, ako je bez prisile, sile, zlouporabe ovlasti ili prijevare.”

> Pariz: Djeca idu u školu s policijskom pratnjom zbog opasnosti od droge i prostitucije

Načelo 20 zabranilo bi kaznenom zakonu kažnjavanje “uporabe droga ili posjedovanja, kupnje ili uzgoja droga za osobnu upotrebu, uključujući osobe mlađe od 18 godina ili tijekom trudnoće.”

Transrodnost i pobačaj

Pojedinci bi također trebali moći uzimati opasne tablete povezane s “promjenom spola” i operacije te pobaciti svoje bebe, u skladu s preferiranim pravnim sustavom dokumenta.

Kazneni zakon ne smije kriminalizirati pojedinca ako „donosi i djeluje na temelju odluka o vlastitom tijelu, seksualnosti i reprodukciji – kao što je trudnoća; kontracepcija, uključujući hitnu kontracepciju; sveobuhvatna skrb o pobačaju; profilaksa spolno prenosivih infekcija; skrb/terapija koja afirmira spol; i/ili,” prema načelu 14.

> Bojkot američkog piva zbog transrodne ideologije: Direktorica marketinga svoje poteze pravdala je ‘inkluzivnošću’

Načelo 15 ponovno potvrđuje da se pobačaj tijekom svih devet mjeseci trudnoće nikada ne smije kriminalizirati. “Pobačaj se mora u potpunosti izbaciti iz djelokruga kaznenog zakona, uključujući za obavljanje, pomaganje, pomaganje ili pružanje pobačaja, ili lijekova ili usluga povezanih s pobačajem, ili davanje informacija o pobačaju utemeljenih na dokazima,” stoji u dokumentu.

Dokument u cijelosti možete pronaći ovdje:

Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža