U ime obitelji s partnerskom organizacijom održala Javni forum u sklopu projekta DECIDE/ODLUČI
29. studenoga 2024.

U srijedu 27. studenoga uspješno je održan Online Javni forum pod nazivom „Prioriteti za EU politike nakon izbora za Europski parlament 2024.“, ključni događaj WP2 u okviru projekta DECIDE. Imali smo 133 sudionika iz 4 prihvatljive zemlje: Austrije, Hrvatske, Slovenije i Litve.

Sudionici su mogli otvoreno komentirati područja u kojima vide najveću potrebu za djelovanjem, kao i predložiti ideje i poboljšanja. Velik broj rezultata i komentara u ovoj anketi prije događaja neizmjerno nam je pomogao u oblikovanju postava Online javnog foruma.

Neke teme koje su se iskristalizirale kao vrlo važne i relevantne za sudionike ankete bile su: EU bi trebala težiti jačanju vrijednosti kao što su “Poštivanje ljudskog dostojanstva” i “Zalaganje za demokraciju i slobodu izražavanja”. Nadalje, ljudi su također vidjeli veliku važnost u viđenju “sveobuhvatne suradnje u upravljanju migracijama i granicama” na razini EU-a. Čvrsto su sugerirali da je “Promicanje okruženja pogodnog za inovacije i poslovanje” ključno za osiguranje prosperitetne i konkurentne Europe.

Za Online javni forum uspjeli smo pridobiti nekoliko stručnjaka iz tog područja da se pozabave ovim područjima kao govornici na panelu. Lukas Mandl, jedan od trenutačnih zastupnika u Europskom parlamentu, održao je kratak uvodni govor o „Trenutačnoj raspravi i izazovima u EU-parlamentu i očekivanim promjenama politike nakon izbora 2024.“. Johannes Moravitz, savjetnik za politiku COMECE-a za ekologiju, energiju i poljoprivredu, u svom uvodnom govoru obradio je temu “Etički i ekološki izazovi u današnjem digitaliziranom društvu”. Paul Coleman, izvršni direktor ADF Internationala, fokusirao se na temu “Prevladavanje izazova dezinformacija: odgovornosti i građana i institucija”.

Panel rasprava koja je uslijedila zumirala je jednu od gore navedenih tema. Postavljena su mnoga pitanja i odgovori na njih, online sudionici također su komentirali ono što su čuli, a svoja mišljenja su simultano iznosili putem chat funkcije u pozivu.

Preporuke proizašle iz ovog internetskog javnog foruma (uključujući Anketu prije događaja) sažete su u kratkim izjavama, strukturiranim prema 4 fokusne teme „Poštivanje ljudskog dostojanstva“, „Zalaganje za demokraciju i slobodu izražavanja“, „Sveobuhvatna suradnja na upravljanje migracijama i granicama” i “Promicanje okruženja pogodnog za inovacije i poslovanje”.

Financira Europska unija. Međutim, iznesena stajališta i mišljenja samo su stajališta autora i ne odražavaju nužno stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni davatelj potpore ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak

Damir Fekeža