U ožujku prije dvije godine u proceduri Zastupničkog doma američkog Kongresa našao se prijedlog radikalnog Zakona o ravnopravnosti kojeg je predložio zastupnik Demokrata David Cicilline. Riječ je o prvom otvorenom homoseksualnom gradonačelniku nekog većeg grada u SAD-u. On je na tom zakonu počeo raditi još 2015. godine, no u Zastupničkom domu je predstavljen tek kada su Demokrati preuzeli većinu.
> Digitalno ‘paljenje’ knjiga: Amazon cenzurirao kritičku studiju o transrodnosti
> Pročitajte kakve posljedice nametanje rodne ideologije ima na obrazovanje i zakonodavstvo!
Samo tjedan dana nakon što je Zakon predstavljen u Zastupničkom domu Kongresa, reagirala je Američka biskupska konferencija. Tri čelnika Američke biskupske konferencije napisala su zajedničko pismo članovima Zastupničkog doma suprotstavljajući se Zakonu o ravnopravnosti, koji bi, istaknuli su, “nametnuo opsežne propise nauštrb društva u cjelini”.
Ukratko, prihvaćanjem tog Zakona, uveli bi se novi pojmovi poput “seksualna orijentacija” i “rodni identitet” pokraj definicije “spola” u saveznim zakonima o građanskim pravima. Zakon bi pravno cementirao rodnu ideologiju u savezni zakon, utječući na pitanja poput “transrodnih” kupaonica, prisilne upotrebe preferiranih zamjenica i sudjelovanja bioloških muškaraca u ženskim sportovima.
“Zakon ima široko rasprostranjene učinke na zdravstvenu zaštitu, pravnu zaštitu žena i djevojaka, dobrotvorne usluge potrebnom stanovništvu, škole, osobnu privatnost, atletiku, slobodu govora, vjerske slobode i potencijalno roditeljska prava”, upozorila je Američka biskupska konferencija još 2019. godine.
“Prije svega, Zakon bi regulirao mišljenje, vjerovanje i govor, zahtijevajući jednostran pristanak na nova uvjerenja o ljudskom identitetu koja su suprotna onima mnogih – vjernika različitih vjera, ali i nevjernika”, napomenuli su biskupi.
Tri mjeseca nakon oštre kritike Američke biskupske konferencije, oglasio se Joe Biden, tadašnji pretendent za Demokratskog kandidata za američkog predsjednika, te je objavio da će Zakon o ravnopravnosti biti jedan od prvih donesenih zakona, ako on bude izabran za predsjednika.
“Pogrešno je i nemoralno što rade. Baš kao i u slučaju rasne pravde i ženskih prava, i ovdje se suočavamo s protivljenjem prema napretku kojeg smo postigli s ciljem jednakosti”, kazao je o kritičarima Biden, koji sebe naziva katolikom.
Nakon što je izabran za predsjednika SAD-a Joe Biden je potvrdio kako će Zakon o ravnopravnosti biti jedan od skoro prihvaćenih zakona u Kongresu, te je Američka biskupska konferencija ponovno reagirala. U svom novom pismu Kongresu biskupi su istaknuli da će ovaj zakon pravno odbaciti razlike između spolova te lažno predstaviti rod kao društveni konstrukt.
U pismu petorice biskupa se naglašava da se spol i rod mogu razlikovati, ali ne i razdvajati te se osuđuju ideologije koje pokušavaju razdvojiti ono što su nerazdvojni aspekti stvarnosti.
Zbog donošenja ovog zakona reagirala je i Katolička liga u SAD-u.
“Iako njegovi zagovornici inzistiraju da se u Zakonu o ravnopravnosti radi o “zaustavljanju diskriminacije”, on bi zapravo iz temelja izmijenio zakonsku definiciju spola tako da uključuje seksualnu orijentaciju i rodni identitet, poručio je dr. Bill Donohue, predsjednik Katoličke lige u SAD-u.
“Zakon o ravnopravnosti također bi zahtijevao od zdravstvenih radnika da pružaju “hormonske terapije i kirurške zahvate koji su potrebni za promjenu fizičkih karakteristika povezanih s promjenama spola bez obzira na uvjerenja zdravstvenih radnika. Dječacima i muškarcima bilo bi dopušteno natjecati se u sportovima s djevojkama i ženama, čime bi nepravedno utjecali na žensku atletiku. Štoviše, biološki muškarci mogli bi koristiti svlačionice, toalete i tuševe koji su uvijek bili rezervirani za žene”, istaknuo je Donohue te dodao da se prema tom Zakonu katolici, evangelici, Židovi, mormoni, muslimani i drugi ne bi se mogli pozvati na vjersku slobodu ako se ne slažu s takozvani pravima “transrodnih žena”.
Donohue naglašava kako bi učinak ovog zakona bio najopsežniji pravni udar na kršćanstvo.