Na prvom Hodu za život u Kninu govor je održao primarijus dr. Marko Čičak specijalist ginekologije i opstetricije, subspecijalist fetalne medicine iz Opće bolnice ‘Hrvatski ponos’ Knin.
”Moram naglasiti da kao i veliki broj mojih kolega ne radim pobačaje. Sam naziv ovog našeg okupljanja Hod za život, na neki način nameće pitanje kad počinje ljudski život.
Bilo je različitih kako znanstvenih tako i socioloških i pravnih tumačenja, da život počinje rođenjem, zatim kad majka osjeti pokrete djeteta, a kasnije uporabom ultrazvuka, da život počinje kad se registriraju otkucaji srca.
Međutim na upit Ustavnog suda republike Hrvatske predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode, pročelnici za fetalnu medicinu i opstetriciju, uroginekologiju, CEF, ginekološku kirurgiju, ginekološku onkologiju, neonatologiju, anesteziologiju i patologiju su decidno odgovorili da život počinje oplodnjom, spajanjem ženske i muške spolne stanice.
Poslije toga događa se intenzivna dioba i intenzivan rast. Tako s 18 dana počinje kucati
srce. S 8 tjedana embrio je dug 12-14 milimetara. Kasnije fetus čuje otkucaje majčinog srca, registrira glazbu i svjetlost.
Uvaženi znanstvenik Sir Thomas Browne je davno, tamo u 17. stoljeću napisao: Svatko od nas je stariji devet mjeseci koje je proboravio u tom savršenom mikrokozmosu u utrobi svoje majke.
Možda će vas zanimati
Burna tribina o pobačaju – Šušak: Živa je i tratinčica; Markić: Vi mislite da ste bili jajna stanica!?
Ja sam kao i svi mi bio star jednu sekundu, pa jednu minutu, jedan sat, jedan tjedan, jednu godinu pa sve do sada kad imam 66 godina. Kad bi svi to tako razumjeli i prihvatili onda ovaj Hod za život ne bio potreban.
Možda će vas zanimati
Prvi Hod za život u Kninu: Iznimna svjedočanstva onih koji na ‘prvoj crti’ štite život
Knin domaćin Hoda za život: Okupljanje u 09:30h, ispred crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta
Kažu da se medicina uči ne samo iz knjiga nego uz pacijenta, a ja bih rekao i od pacijenta. Kada u moju ambulantu dolazi trudnica onda ja imam brigu za dva života, majku i njeno nerođeno dijete. To me tjera da sve više učim i postajem bolji liječnik, a također i bolji čovjek.
Ovdje vidim dosta žena kojima sam pomogao da donesu na svijet nešto najvrjednije, a to je dijete. Vidim da su pojedine ponovno trudne i to me raduje. I zato moramo svi i kao pojedinci i društvo u cjelini nastojati zaštiti one najranjivije skupine, a jedna od njih je nerođeno dijete.
Moramo se zalagati za očuvanje života od začeća pa do njegovog prirodnog kraja”, poručio je primarijus Čičak.