Obitelji3plus: Slika velike obitelji u medijima
28. prosinca 2020.

Svaka majka kad izađe u javnost za svojih 3,4,5,6,7 djece zna da je pod posebnim povećalom. Skoro svaki izlazak praćen je čuđenjem. “To su sve vaša djeca?!”, “Pa što vi ne mislite stati?” ili “Vi nemate TV?” nisu neuobičajeni komentari. Usprkos svim financijskim demografskim mjerama raspoloženje u društvu prema velikim obiteljima itekako je važan faktor u formiranju odluka jedne obitelji. Ljepota i sklad velikih obitelji koje možete prepoznati po radosti i snazi koja iz njih zrači  i kad imaju i kad nemaju, i kad se smiju i kad plaču, nije površna ljepota koju možete vidjeti na fotografijama umjetno stvorenih “zvijezda” čiji fizički izgled uređuje vojska ljudi i računalni programi i baš je zato privlačna i moćna na način koji suvremeni mediji ne mogu podnijeti. Uz sliku autentičnog života njihove namještene fotografije izgledaju blijedo i lažno.

Slike su moćan način utjecanja na javno mišljenje. Mediji su toga svjesni i pomno biraju fotografije i ilustracije kojima privlače čitatelje, skupljaju klikove i lajkove, ali i oblikuju ili razbijaju stereotipe. Jedan od uobičajenih stereotipa u našim medijima jest onaj o obitelji koja ima više od dvoje djece kao o nekoj siromašnoj i musavoj obitelju u kojoj je majka žrtva zlostavljanja, a djeca u najmanju ruku zanemarena i nesretna. Desetljećima duga komunistička propaganda učinila je svoje pa većina čitatelja nije niti svjesna uvreda koje se na taj način upućuju roditeljima koji imaju više od dvoje djece. Više o nedavnom slučaju diskrimnacije velikih obitelji u medijima pročitajte na narodu.hr ovdje

Udruga Obitelji3plus pokrenula je istraživanje kojim će, nadamo se, pomoći razbijanju tog umjetno stvorenog stereotipa i smanjiti diskriminaciju velikih obitelji u medijima:

“Potaknuti nedavno objavljenim rezultatima istraživanja o hrvatskoj klasnoj strukturi, u čijem je prezentiranju jedan dnevni list bez objektivne osnove „Nižu klasu“ vizualno prikazao kao višečlanu obitelj (roditelje s petero djece), provodimo istraživanje o društvenom statusu i samopercepciji višečlanih obitelji.

Istraživanje je anonimo, a obrada i objavljivanje podataka bit će prikazano isključivo na skupnoj razini. Molimo da ovaj anketni upitnik ispuni samo jedan roditelj (član obitelji) u ime cijele obitelji. Za sudjelovanje u istraživanju potrebno je odvojiti 5 minuta, a nalazi se OVDJE.

Zahvaljujemo što sudjelovanjem u istraživanju podupirete zalaganje za društvo koje će prepoznati i podupirati obitelji s djecom kao jednog od važnih nositelja sveobuhvatnog razvoja i budućnosti hrvatskoga društva. Slobodno proslijedite poziv za ispunjavanje ovog upitnika i drugim obiteljima s djecom. Molimo vas da anketu ispunite najkasnije do 3. siječnja 2021.

Izvor:  Obitelji3plus

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža