Mnogima je zapelo za oko, a mainstream medijima je “promaklo”. Namjerno? Vjerojatno. Jer oni iščupaju, kada treba, i bijelo polje na hrvatskom grbu na njemačkom restoranu, koje tamo stoji skoro 50 godina. Ali nisu “iščupali” da službeni logo Zagreb Pridea ima natpis na srpskoj ćirilici.
Tako smo dočekali da se u Zagrebu, nakon 1918. i dvije Jugoslavije, konačno pojavi srpska ćirilica 2023. godine u nezavisnoj Hrvatskoj. Koje tamo nije bilo niti za velikosrspke monarhističke Jugoslavije niti velikosrpske komunističke Jugoslavije. Toliko su poštovanja imali čak i ti autoritarni i totalitarni sustavi, ali je zato nema – Gay Pride Zagreb.
Da ne mislite da su to priviđenja, uvjerite se sami, klikom na facebook stranicu Zagreb Pride https://www.facebook.com/zagrebpride/
Logom Gay Pride Zagreb dominira crni geometrijski lik pentagrama (ili pučki petokraka) iznad kojeg je na latiničnom natpisu napisano: Zagreb Pride, dok je ispod isto to napisano na srpskoj ćirilici i srpskom jeziku: Zagreb Prejd.
Zašto je simbol Zagreb Pridea crni pentagram ne znamo, trebalo bi pitati organizatore, ali podaci tvrde da je inicijalno simbol bio ružičasti pentagram, kod nastajanja pokreta 1970-ih.
Znamo i vidimo da je poprilično “mračni dizajn” službenog znaka u suprotnosti sa veselim i prpošnim duginim bojama zastava istih sudionika. Za one manje upućene, duga i dugine boje su stari simbol koji su upotrebljavali kršćani podsjećajući se na savez koji je Bog uspostavio sa pravednikom imena Noa nakon velikog potopa. Radi se o opisu završetka općeg potopa, kada je Bog sklopio savez s Noaom i njegovim sinovima, uz obećanje kako više nikad neće pustiti potop na zemlju, a kao znak toga obećanja ostavio je dugu (Post 9,8-17).
Tako da duga spada, inicijalno, u kršćansku ikonografiju.
> LGBTQ povorka u Zagrebu: Sudjelovao Tomašević, okomili se na molitelje i Hod za život
Pustimo značenje simbola Zagreb Pridea, pentagrama i duginih boja, i vratimo se na početno pitanje: zašto srpska ćirilica na službenom logu Zagreb Pridea?
Nema drugog odgovora nego zato što očito između Zagreb Pridea i Beograd Pridea, postoje neke bliske veze, da su zagrebački prajdovci čak na službeni logo stavili srpsku ćirilicu.
Vrijeđa li srpska ćirilica osjećaje građana na javnom znakovlju u Republici Hrvatskoj?
Da se nije dogodilo što se dogodilo, da nije bilo velikosrpskih Jugoslavija, da nije bilo srpskih (nepokajanih) zločina, da nije bilo srpskih logora s natipisma na ćirilici, da nije bilo nasilnog stavljanja ćirilićnih ploča na mjestima pokolja Hrvata u Domovinskom ratu i svega drugoga što se do danas događa u odnosima sa Srbijom, rekli bi – ne vrijeđa.
Da je Aleksandar Vučić samo jednom rekao – žao nam je, krivi smo – ne bi vjerojatno to većini smetalo. Ali, predsjedniku Vučiću ne samo da nije žao, nego u 2023. godini velikosrpskom retorikom i dalje vrijeđa Hrvate i hrvatski narod, pljuje na njegove ubijene, zatočene, silovane i masakrirane ljude.
Ni riječi kajanja iz Srbije.
Zato je tu Zagreb Pride da nam malo bolje pojasni kakvo je stanje stvari i zašto se tako rado “bratime” sa Srbijom, da čak i srpsku ćirilicu stavljaju na svoj logo.