“Ova zadnja situacija je zapravo savršen primjer koji pokazuje kako je ograničenje mandata zastupnika nacionalnih manjina ispravno rješenje. Međutim, referendum na kojem bi se o tome odlučilo je opstruirao bivši ministar koji se našao u prilično ozbiljnim problemima. Od kvalitetnih rješenja ne treba odustati, a pogotovo ne kad ih opstruiraju oni koji se ravnaju po onoj da politički cilj opravdava svako sredstvo.”, istaknuo je na svom Facebook profilu dr. Mato Palić, docent na Katedri ustavnih i političkih znanosti Pravnoga fakulteta u Osijeku komentirajući izjave zastupnika Milorada Pupovca.
Njegovu objavu prenosimo u cijelosti.
“Premijer Andrej Plenković je u pravu kad kaže kako zastupnici nacionalnih manjina trebaju biti dio vladajuće većine i kako će se on i ubuduće zauzimati za to. Međutim, nije dobro da su ti zastupnici jezičac na vagi kad je u pitanju vladajuća većina. To zastupnike nacionalnih manjina dovodi u poziciju koje nije svojstvena njihovom mandatu. Nažalost kad se dogode izjave kojima smo svjedočili od strane jednog od tih zastupnika i koje nemaju nikakve veze s činjenicama premijer je u situaciji da zbog očuvanja vlastite pozicije verbalno to osuđuje, ali ne reagira do kraja dosljedno. Ova zadnja situacija je zapravo savršen primjer koji pokazuje kako je ograničenje mandata zastupnika nacionalnih manjina ispravno rješenje. Međutim, referendum na kojem bi se o tome odlučilo je opstruirao bivši ministar koji se našao u prilično ozbiljnim problemima. Od kvalitetnih rješenja ne treba odustati, a pogotovo ne kad ih opstruiraju oni koji se ravnaju po onoj da politički cilj opravdava svako sredstvo.”
Podsjetimo, predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac rekao je u intervjuu za portal Radiosarajevo.ba objavljenom u subotu kako Hrvatska postaje čimbenik nestabilnostina prostoru bivše Jugoslavije jer se u njoj promovira nesnošljivost prema drugim narodima i pokušava rehabilitirati ustaštvo, u čemu, kako tvrdi, važnu ulogu imaju pojedini pripadnici Katoličke crkve, neke političke stranke i braniteljske udruge, a osvrnuo se i na NDH.
Ujedno su ovih dana iz susjedne Srbije upućene oštre poruke Hrvatskoj, bez čvrstog odgovora našeg političkog vrha, dok koalicijski partner u pravilu nazoči srbijanskim proslavama umjesto hrvatskim, a reakcije na srpske provokacije izostaju ili su izuzetno blage.
Pupovac, čija je Samostalna demokratska srpska stranka član vladajuće koalicije u Hrvatskoj, ustvrdio je kako stanje glede međuetničke tolerancije u Hrvatskoj nije dobro.
> Kaznenu prijavu protiv Škalamere podnijelo je Srpsko narodno vijeće
Šerić: Kako se kome svidi, upotrijebit će svoj nacionalni predznak
Ugledni odvjetnik Branko Šerić također je komentirao slučaj.
“Da se to nije dogodilo, ne bi bilo pritvora. Bio sam dugo godina sudac, a sada sam odvjetnik, i mogu vam iz iskustva reći da je pomalo ishitreno određivati istražni zatvor u situaciji kada se ta odluka temelji isključivo na temelju iskaza svjedoka…Ovo je posljedica događanja u Uzdolju. Kako se kome svidi, upotrijebit će svoj nacionalni predznak u vlastitu korist ili na tuđu štetu. Čini mi se da je to postala šizoidna situacija u državi u kojoj se sve tako pokušava protumačiti i postići odgovarajuće poene. Ne da to treba komentirati, nego treba spustiti loptu na zemlju i ne nasjedati. Pritom najmanje trebaju nasjedati pravosudna tijela i Državno odvjetništvo’, jasan je Šerić.
Miljević: Dobro da mu nisu dali smrtnu kaznu
Odvjetnik Veljko Miljević ograđuje se od slučaja s Viškova jer je, kaže, teško govoriti o ocjeni suca koji je odredio jednomjesečni pritvor bez uvida u spis.
‘Kazna je iskakala. Za običnu tešku tjelesnu ozljedu nikada nije izrečena tako visoka kazna. Dobro da mu nisu dali smrtnu kaznu’, komentirao je Miljević i dodaje da je to kazneno djelo moglo biti kvalificirano kao nanošenje osobito teške tjelesne ozljede i onda ne bi bilo probijanja rokova te cijele drame koja je uslijedila u tom slučaju.
Vučićeve provokacije
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je u subotu da je “razumljivo” što su se prije 30 godina pobunili protiv hrvatskih vlasti.
Po njegovim riječima, nevjerojatno je da Hrvatska u 21. stoljeću nema bolji odgovor na takve napade osim priče o velikosrpskoj agresiji, referirajući se na raspravu u Hrvatskoj oko navodnog dogovora Vučića s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović da ne koristi taj izraz.
Blaga reakcija hrvatskih vlasti
Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić ustvrdio je u nedjelju kako je licemjerno što se Hrvatska zalaže za prava Hrvata u Srbiji dok se “Srbe u okolici Knina napada jer gledaju Crvenu zvezdu”.
“Licemjerno zvuče njihova zalaganje za prava Hrvata u Srbiji u situaciji kada se Srbi napadaju zato što gledaju prijenos utakmice Crvene zvezde”, rekao je Dačić za beogradski list Večernje novosti.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) ocijenilo je u nedjelju krajnje neprihvatljivom izjavu srbijanskog predsjednika i pozvalo je Srbiju da umjesto manipuliranja činjenicama unaprijedi položaj hrvatske manjine i napusti retoriku koja šteti odnosima dviju država.
“Jedina ispravna reakcija na takve izjave srpskog predsjednika je povlačenje veleposlanika iz Beograda i blokada njihovog ulaska u EU. Međutim, za takav potez trebamo državnike, a ne poltrone”, komentirao je dr. sc. Mato Palić, profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Osijeku, izjave srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića da je “razumljivo” što su se prije 30 godina pobunili protiv hrvatskih vlasti”.
Izvor: narod.hr
Foto: snimka zaslona Fotomontaža: narod.hr