AEM jednoglasno o serijalu Drske djevojke: Pobačaj i ‘promjena spola’ OK su sadržaj za djecu od nula godina?!
28. travnja 2023.

Vijeće za elektroničke medije pri Agenciji za elektroničke medije (AEM) ustvrdilo je da HTV-ovim emitiranjem feminističkog serijala Drske djevojke nije prekršen Zakon o elektroničkim medijima. Riječ je o serijalu kojeg smo problematizirali posebice uz kontekstu dvije epizode serijala koje propagiraju pobačaj i ‘promjenu spola’, a emitirane su bez dobnog ograničenja i to pet puta u jednom danu tijekom ožujka.

”Po nekoliko pritužbi na emitiranje crtanog filma Drske djevojke na kanalu HTV 3, dana 18. ožujka 2023. u popodnevnim satima zbog, kako se navodi, manipulativnog i nezdravog sadržaja, odnosno sadržaja neprimjerenog maloljetnicima, utvrđuje se da nema kršenja ZEM-a”, stoji u zaključcima sa sjednice Vijeća za elektroničke medije.

Možda će vas zanimati

HRT se zapetljao: Tvrdi da su ‘Drske djevojke’ za starije od osam, a na spornim epizodama stoji oznaka 0

Ako pokušate vratiti ove dvije sporne epizode, ukazat će vam se oznaka ‘0’ (nula). Riječ je oznaci koja implicira da je sadržaj namijenjen svima, bez dobnog ograničenja.

Pobačaj i ‘promjena spola’ OK su za djecu od nula godina?!

Iz Agencije za elektroničke medije, pri kojoj djeluje spomenuto Vijeće, dodatno su na naš upit o činjenici da su dvije sporne epizode puštene bez dobnog ograničenja, odgovorili kako ”oznake dodjeljuju nakladnici sukladno zakonu i podzakonskim aktima”.

Iz ovoga ispada da je emitiranje tih epizoda bez dobnog ograničenja uz oznaku da je sadržaj primijenjen djeci od nula godina pa na više, bilo u skladu sa ”zakonom i podzakonskim aktima”. Da nije tako, pretpostavimo da bi Vijeće, koje je jednoglasno donijelo ovakvu odluku, opomenulo HTV.

HTV-ovo petljanje s oznakama: Prvo od nula godina, pa od osam na kraju od 12

Naime, dvije epizode koje propagiraju pobačaj i ‘promjenu spola’ puštene su bez oznake dobnog ograničenja. Nakon što je naš portal to problematizirao, sve sljedeće epizode serijala Drske djevojke dobile su oznaku da nisu namijenjene onima mlađim od 12 godina.

U dogovoru na pitanje koliko je primjereno da se takav sadržaj prikazuje manje od sat vremena nakon Dječjeg programa ‘Juhuhu’, kažu: Zakonom o elektroničkim medijima definirano je vrijeme u kojem se određeni sadržaj ne smije prikazivati odnosno ne postoje zakonske odredbe u smislu koji navodite. Izuzetak su kratki oglasi za teletrgovinu koji se ne smiju objavljivati deset minuta prije početka i poslije završetka dječjeg programa. (članak 36. stavak 8 ZEM-a).

Možda će vas zanimati

Agencija za elektroničke medije tvrdi da je Šprajc samo bio sarkastičan, da nije iskazivao mržnju prema katolicima

Pitanje je bi li Vijeće također zaključilo da je riječ o sarkazmu da je Šprajc na zub uzeo npr. liječnike, homoseksualce, novinare, dakle skupine među kojima također ima pedofila

Podsjetimo, kako smo ranije pisali, HRT se zapetljao u pokušaje opravdavanja emitiranja serijala ‘Drske djevojke’. Prvo su tvrdili da je serijal za one iznad osam godina, potom su nakon našeg upita i pritužbi gledatelja stavili oznaku za 12 godina. No, ispada da su dvije epizode koje smo problematizirali, one koje veličaju “promjenu spola” i pobačaj bile namijenjene i najmanjoj djeci, od nula godina.

Promoviranje ‘promjene spola’

Spomenimo kako se u epizodi animiranog feminističkog serijala Drske djevojke o Christine Jorgensen navodi da je Christine po rođenju ”proglašena dječakom” i nazvana George. Prikazuje se kako 1945. George služi vojni rok, ali je ”izoliran i pati”. Prikazana je i njegova ”promjena spola”, uzimanje hormona, a spominje se i operacija kao i dobivanje dokumenata.

Opisuju je kao ”simbol napretka medicine”. Piše knjigu i postaje pjevačica i predstavnica ”transrodnih osoba”, navodi se u epizodi.

Time se na nekritički način pristupa temi ‘promjene spola’ i servira se takav prikaz djeci iako je riječ o invazivnom medicinskom tretmanu koju podrazumijeva neprestano uzimanje spolnih hormona, posljedice nisu dovoljni istražene, a da ne govorimo o operaciji koja podrazumijeva uklanjanje zdravih dojki, spolnog organa i rekonstrukciju novog.

U tom kontekstu spomenimo samo kako je Velika Britanija nedavno odlučila zatvoriti rodnu kliniku za maloljetnike Tavistock jer je ustanovljeno da su često bez opravdanja propisivali blokatore puberteta djeci.

Poticanje negativnog stereotipa o Katoličkoj Crkvi i tradicionalnom braku

Sljedećeg je dana, također pet puta na HTV3 od toga, prvi put u rano poslijepodne iza dječjeg programa, prikazana epizoda o životu militantne francuske feministice Thérèse Clerc. Ona je obavljala u svom stanu ilegalne pobačaje, a poslije je osnovala samoodrživi starački dom samo za žene nazvan prema Babi Jagi, liku iz slavenskih legendi koji – jede djecu.

U ovoj epizodi se stereotipno negativno prikazuje Katolička Crkva, a tradicionalan brak prikazuje se, sukladno feminističkoj mantri, kao tamnica za žene.

Na početku naratorica govori: “Thérèse Clerc rođena je 1927. u pariškom predgrađu u konzervativnoj katoličkoj obitelji”.

Vidimo kako sjedi za stolom i otac joj govori: Žena mora biti lijepa i draga, a majka dodaje: I djevica do braka. Thérèse ima upadljiv križić oko vrata, a iznad kreveta visi raspelo.
U sljedećem kadru njezin suprug govori: Noćas ćemo napraviti još jedno dijete. Ona odgovara: U redu. Potom ju vidimo s četvero djece, i dalje s upadljivim križićem oko vrata i raspelom na zidu sobe.

Naratorica govori: Pobjeći može samo u crkvu.

U kadru vidimo Thérèse kako klečeći moli, a s neba pred nju pada knjiga Karla Marxa. Ona je otvara i ”prosvjetljuje se”. Naratorica govori, citiramo: ”S 42 godine joj svećenik radnik otkriva aktivizam”. Potom u kadru padaju leci i na jednom piše: Legalizirajmo pobačaj i kontracepciju.

>Gordana Buljan Flander: ‘Promjenu spola’ predstavlja se kao odlazak kod zubara

Promocija pobačaja

Naratorica govori kako Thérèse nije jedina koju ovo zanima u svibnju 1969. ”Ilegalni pobačaji glavni su uzrok smrti Francuskinja”, govori naratorica.

Potom se vidi u kadru na feminističkom prosvjedu uz povike: Moje tijelo je moje!

I eto nas opet u kadru za obiteljskim stolom iznad kojeg je raspelo. Za jednim krajem sjedi otac, za drugim njegova supruga Thérèse Clerc vidno nezadovoljna. Između njih – četvero djece.

>HRT na ‘Drske djevojke’ naknadno stavio oznaku za 12 godina; zanimljiv je i tajming

Ona naglo ustaje od stola, ruši stolac i govori: Ne samo moje tijelo. I moj život je moj. U sljedećem kadru, raspušta kosu, odjevena je drugačije, a križić oko vrata nestaje.

Lezbijski poljubac

Uzima djecu, dovodi ih u derutno potkrovlje i govori: Volim svoju djecu, ali volim i slobodu. U kadar ulazi mlada žena i vidimo lezbijski poljubac dok djeca sa smiješkom gledaju.
Protagonistica crta feminističke transparente, a u sljedećem kadru prikazuje se kako joj na vrata kuca žena koja govori: Trebam pobaciti. Ova joj govori: ”Ne šapći, viči! Zajedno ćemo naći rješenje”.

To rješenje iz ”feminističke kuhinje” autora ovog serijala odnosi se na – pobačaj, ne na bilo kakvu drugu pomoć ženi koja je očito u nevolji zbog trudnoće koja ne podrazumijeva ubijanje nerođenog djeteta.

Naratorica govori: ”Thérèse provodi ilegalne pobačaje unatoč riziku”. Protagonistica u kadru viče: ”Rađam ako želim, kad želim”.

Potom se prikazuje donošenje zakona kojim je 1975. legaliziran pobačaj.
Posljednji dio ove epizode prikazuje kako se Thérèse Clerc nastoji izboriti za domove za isključivo starije žene. Naratorica to naziva utopijskim projektom.

Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža