UŽIVO Visoki upravni sud odlučuje o mjeri roditelj odgojitelj
27/02/2023

Visoki upravni sud (VUS) Republike Hrvatske danas na sjednici koja je započela u 10 sati odlučuje o demografskoj mjeri roditelj odgojitelj. VUS je u prosincu donio privremenu mjeru kojom je zaustavio provođenje odluke gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića o ukidanju ove mjere koja je ekstremno lijevoj zagrebačkoj vlasti trn u oku od početka mandata. Donošenje odluke VUS-a te reakcije na istu, možete pratiti na našem portalu.

Na sjednici VUS-a kojom predsjeda predsjednica Vijeća za ocjenu zakonitosti općih akata dr.sc. Sanja Otočan nabrajane su kompenzacijske mjere koje je Grad Zagreb predložio. Odluka se očekuje u 10 45.

Podsjetimo, pravna bitka za status roditelja odgojitelja u Zagrebu traje od kada je zagrebačka vlast na čelu s gradonačelnikom Tomaševićem odlučila de facto ukinuti ovu pronatalitetnu mjeru.

Nakon što su pokušali s naglim rezom, što je dobilo većinu glasova u Skupštini, u srpnju 2022. godine je tu odluku srušio Visoki upravni sud.

Potom ekstremno lijeva gradska vlast u rujnu prošle godine donosi novu modifikaciju mjere koju pod svaku cijenu žele ugasiti. No, udruga U ime obitelji i HURO, udruga koja okuplja korisnike ove mjere, predali su opet podnesak za ocjenu legalnosti odluke vladajuće većine u Zagrebu Visokom upravnom sudu.

Borba udruge U ime obitelji za mjeru roditelj odgojitelj

Udruga U ime obitelji nastavila je početkom studenoga svoju borbu za roditelje odgojitelje.

“U ime obitelji očekuje od Visokog upravnog suda da donese brzu odluku kojom će zaštititi oko 5 500 obitelji koje koriste mjeru roditelj odgojitelj u Zagrebu te više od 20 000 djece, od toga više od 7 000, prema najnovijim podacima – vrtićke dobi – ili da donese privremenu mjeru kojom će spriječiti ovu protuzakonitu samovolju Tomaševića i ideološki rat koji vodi protiv obitelji i djece u glavnom gradu Hrvatske”, naglasila je dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji početkom studenoga, kad je udruga predala podnesak Visokom upravnom sudu.

Iz udruge su tom prilikom objasnili kako sud nije omogućio svim strankama u postupku ravnopravno sudjelovanje.

> U ime obitelji: Tomašević ignorira Odluku Suda praznim obećanjima o izgradnji vrtića
> Dr. sc. Palić: ‘Tomaševiću je mjera roditelj odgojitelj atraktivna meta, uzrok je svjetonazorski – nepodnošenje obitelji s više djece’
> U ime obitelji u javnoj raspravi oko mjere Roditelj odgojitelj: Tomaševićeva vlast nije provela nikakvu analizu niti istraživanje, evo što predlažemo

Odvjetnik Karlo Novosel, voditelj pravnog tima udruge U ime obitelji naglasio je: “U ovom ponovljenom postupku očekuje se od Visokog upravnog suda RH poštivanje procesnih normi koje uređuju ovaj postupak, napose onih koje se odnose na dokazivanje iznesenih činjenica, a kako bi se otklonile svake sumnje u pristranost u postupanju te donošenje odluke u postupku u kojem će se u cijelosti omogućiti svakoj stranci koja u njemu sudjeluje ravnopravno sudjelovanje.”

“Bitno je ukazati”, nastavio je odvjetnik Novosel, “da u prvotno provedenom postupku udruzi U ime obitelji niti bilo kojem drugom sudioniku podnositelju obavijesti/zahtjeva nije dostavljeno na razmatranje i očitovanje Grada Zagreba na obavijesti/zahtjeve za ocjenu zakonitosti Izmjene Odluke o roditeljima odgojiteljima niti su dostavljena mišljenja znanstvenika konzultiranih od strane suda, a što je zakonom utvrđena obveza suda.”

Visoki upravni sud donio je u prosincu  privremenu mjeru kojom je zaustavio provođenje odluke gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića o roditeljima odgojiteljima, a kojom bi ta skupina roditelja ponovno bila lišena svojih prava.

Što je Dolenec predstavila kao ‘kompenzacijske mjere’?

”Glavna kompenzacijska mjera je ubrzana izgradnja vrtićkih kapaciteta. Prošla gradska vlast donijela je mjeru kojom je zabranila upis djece korisnika mjera u vrtiće. Mjera roditelj odgojitelj ove godine košta 530 milijuna kuna”, kazala je u rujnu Danijela Dolenec, zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Tomaševića.

”Prvi program odnosi se na obrazovanje gdje ćemo s Pučkim otvorenim učilištem osigurati prekvalifikacije i novo osposobljavanje, a ovom mjerom omogućujemo upis svim korisnicima u bilo koji program osposobljavanja uz sufinanciranje dvije trećine od strane grada”, rekla je.

”Druga mjera dolazi u sklopu Plavog ureda, također je riječ o edukaciji kako pokrenuti vlastiti posao. Nudimo edukaciju i mentoriranje jedan na jedan, kako bi lakše pokrenuli vlastiti posao, ako se za to odluče”, rekla je Dolenec.

Drugi dio kompenzacijskih mjera odnosi se na potpore. Ideja je da se putem HZZ-a omogući potpora za samozapošljavanje iako korisnici još uvijek imaju naknadu iz mjere.

”Potpora očuvanja obrtničke djelatnosti je posljednja potpora koju nudimo”, rekla je Dolenec i dodala da će se u ovoj mjeri omogućiti dodatno bodovanje za korisnike mjere roditelj odgojitelj kao i to da će iznos mjere biti veći ako ste korisnik mjere.

”Nizom ovih specifičnih i targetiranih mjera omogućit ćemo da korisnicima ove mjere lakšu prilagodbu i povratak na tržište rada”, rekla je Dolenec.

Što je Visoki upravni sud naveo o kompenzacijskim mjerama?

U točki 167. Odluke Visokoga upravnog suda stoji: ”Moguće kompenzacijske mjere ovise o ciljevima koji su se novom mjerom željeli postići. Dugoročno smanjivanje financijskog opterećenja Grada Zagreba moguće je postići zaustavljanjem priljeva novih korisnika mjere (što je i učinjeno novelom Odluke/18. iz kolovoza 2021.).

Brže postizanje istog cilja moguće je, primjerice, promjenom pravne naravi pomoći za roditelja odgojitelja na način da to postane socijalna, neoporeziva, naknada uz uspostavu dohodovnih razreda. Nadalje, postoji mogućnost produljenja trajanja pomoći za novorođeno dijete do 18. godine života, kao univerzalne pomoći, usporedive s dječjim doplatkom. Postojala je (i postoji) mogućnost postepenog uvođenja nove mjere odnosno modifikacije postojeće mjere na način da razdoblje prilagodbe traje dulje vrijeme, a u kojem će se razdoblju postepeno (svake godine ili u drugim intervalima) smanjivati prava određenoj skupini korisnika (roditelja odgojitelja), bilo u trajanju, bilo u visini novčane pomoći (ili oboje) ili pak propisati jedinstven trenutak stupanja na snagu nove mjere, koji bi u tom slučaju trebao biti bitno kasniji od onoga koji je određen osporavanom Odlukom.”

Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Udruga u ime obitelji

Rad udruge “U ime obitelji” možete podržati svojom donacijom.

Udruga U ime obitelji okuplja aktivne građane u promicanju i obrani ljudskih prava, demokracije i temeljnih vrijednosti naše civilizacije. Svojim djelovanjem – zagovaranjem, zahtjevima, peticijama potičemo one koji su na vlasti da poštuju ljudsko dostojanstvo i prava pojedinca.

Udruga U ime obitelji osnovana je u svibnju 2013. tijekom referendumskog procesa prikupljanja potpisa za ustavnu zaštitu braka. Od svog osnutka, kontinuirano djeluje u svrhu osnaživanja braka i obitelji, civilnog društva, zaštite života od začeća do prirodne smrti, zaštite najboljeg interesa djeteta, zagovara neradnu nedjelju, slobodu medija, borbu protiv korupcije te demokratizaciju izbornog sustava u Hrvatskoj. Naša misija je društvenim zagovaranjem aktivno sudjelovati u osnaživanju braka i obitelji te izgradnji demokratskog društva.

 

Pratite nas

#Prethodni članak
Sljedeći članak$

Damir Fekeža